تعیین حقوق حسابدار

حقوق حسابدار چقدر است؟ عوامل تاثیرگذار در حقوق یک حسابدار

 

تعیین حقوق حسابدار : حقوق حسابدار طبق قانون کار چقدر است؟

 پیش از هر چیز باید اعلام کنیم که با توجه به تغییرات گسترده در وضعیت اقتصادی کشور و با در نظر گرفتن این مسئله که تعیین حقوق حسابدار امری اختیاری از جانب شرکت ها محسوب می شود نمی توانیم رقم مشخص و ثابتی را به عنوان حقوق حسابدار طبق قانون کار یا هر قانون دیگری اعلام کنیم.
تعیین حقوق حسابدار
تعیین حقوق حسابدار
  در واقع در هیچ منبعی چیزی در مورد حقوق حسابدار طبق قانون کار گفته نشده است، اما آنچه واضح است این است که در بسیاری از واحد های اقتصادی حقوق حسابداری طبق حداقل حقوقی که در قانون کار مشخص شده است پرداخت می شود. در واقع بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌های مشابه حداقل حقوق اعلام شده توسط وزارت کار را در حقوق حسابداران و مزایای کارمندان خود، درنظر می‌گیرند اما در برخی موارد نیز، کارفرمایان حقوق متناسب با فاکتورهای مختلف را برای یک فرد مشخص می‌کنند. بنابراین اگر یک حسابدار هستید و سوال شما این است که حقوق یک حسابدار چقدر است باید به نکته بالا توجه کنید. این سوال رایجترین سوال در مورد حقوق حسابداری است.
تعیین حقوق حسابدار
تعیین حقوق حسابدار
خوشبختانه امروزه و در سال های اخیر اهمیت تخصص حسابداری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و ارزش این دانش در حال نزدیک شدن به جایگاه واقعی آن است. در حال حاضر بسیاری از شرکت های خصوصی حقوق مناسبی را با توجه به فاکتورهای مختلفی که در میزان حقوق یک حسابدار تاثیرگذار است در نظر می گیرند، اما در مجموع می توان گفت همچنان درصد بسیاری از حسابداران حقوق مناسبی به نسبت تخصص و دانش خود دریافت نمی کنند.  

چطور از حد متعارف حقوق حسابدار مطلع شویم؟

البته شاید این روش، راه درستی برای سنجش حد متعارف حقوق حسابدار نباشد، اما میتواند متوسطی از حقیقت وضعیت حقوق حسابداران به شما ارائه دهد. بهترین روش بررسی آگهی های استخدامی است. اینکه در آگهی های استخدامی حقوق یک حسابدار مبتدی، یک حسابدار با تجربه و یک مدیر مالی چقدر است می تواند دید مناسبی از عرف حقوق حسابدار به شما بدهد. لازم است بدانید که باید حقوق حسابدار را در سه سطح کارشناسان حسابداری (حسابداران مبتدی)، سرپرست حسابداری (حسابداران با تجربه) و مدیر حسابداری (مدیران مالی) مورد بررسی قرار دهید تا به متوسط قابل استنادی دست پیدا کنید.  

عوامل تاثیرگذار در حقوق حسابداران چه مواردی هستند؟

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چه چیزهایی در میزان درآمد شما متاثر است؟ باید این نکته را یادآور شد که کارفرمایان باید مسئولیت‌ها، پیچیدگی، اهمیت کار و قدرت خرید را در بین دیگر موارد در نظر بگیرند تا حقوق حسابداران را در جایگاه شغلیشان، عادلانه تعیین کنند. در ادامه، چند فاکتور دخیل در میزان پرداختی حقوق حسابداران را بررسی خواهیم کرد:  

۱ – جغرافیا در حقوق حسابداری تاثیر دارد!

دستمزد یک کارمند در یک رده شغلی مانند حسابداری و در یک مقام ارشد مانند سرپرست حسابداری و یا مدیر مالی، متفاوت است. معمولاً هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است. برای مثال هزینه‌های زندگی در شهر تهران بیشتر از شهرهای شمالی ایران است. این فاکتور (موقعیت جغرافیایی) می‌تواند عاملی برای میزان دریافتی حقوق حسابداری باشد.   منابع و نیاز در شهر شما می تواند یک فاکتور دیگر به حساب بیاید. برای مثال اگر یک دانشگاه بومی، افراد زیادی را در رشته‌های مالی فارغ التحصیل کند؛ اما نیاز آن منطقه به حرفه حسابداری از آن نسبت کم‌تر باشد؛ استعدادها به راحتی هدر می‌شوند و منابع بیش از نیاز درخواستی، در بازار وجود دارد. برعکس این مسئله، می‌تواند برای یک موقعیت شغلی که خواهان زیادی یا در یک جای دیگر قرار دارد، هم وجود داشته باشد. راهنمای پرداخت حقوق سالانه برای تمام مشاغل کلیدی و در سرتاسر ایران یکسان است و معادل با حقوقی است که وزارت کار مشخص می‌کند. با این اوصاف کارفرمایان، در برخی از موقعیت‌ها، حقوق و مزایایی بیش از تعرفه اعلامی وزارت کار را به کارمندان خود، پرداخت می‌کنند.  

۲ – صنعت و کارفرما نیز در حقوق حسابدار موثر است

صنعتی که در آن مشغول به کار هستید؛ به شدت بر روی مقدار حقوق حسابداران تاثیرگذار است. برای مثال حسابداری که در یک شرکت تکنولوژی و نرم‌افزاری محور کار می‌کند؛ ممکن است از کسی که در یک شرکت دیگری که سوددهی چندانی ندارد؛ مشغول به کار است؛ حقوق بیشتری دریافت کند. موقعیت کارفرما در بازار هم بر میزان حقوق شما، تاثیر خواهد گذاشت. شرکت‌های استارتاپی حتی در بخش‌های سودده ممکن است؛ کمتر از جاهای دیگر که رسمی‌تر و بزرگ‌ترند حقوق دهند. مشتریان کارفرما همچنین می‌توانند فاکتور مهمی در مقدار حقوق حسابداران باشند. برای مثال ممکن است یک مدیر موفق برای یک بانک تجاری کمتر از یک مدیر سهام که در یک شرکت تخصصی کار می‌کند؛ حقوق بگیرد.  

۳ – تاثیر تجربه در حقوق یک حسابدار!

در میزان حقوق حسابداران، کارفرمایان به سال‌ها تجربه‌ی یک کارمند نگاه می‌کنند تا مهارت و توانایی‌هایش را بسنجند. برای مثال یک مامور حسابداری که ۴ سال تجربه‌ی کاری در یک شرکت بازرگانی دارد؛ مطمئناً تجربه‌ی کار با مسائل عمومی بازرگانی را پشت سرگذاشته است و حتی در خصوص مباحث پیچیده از جمله مسائل مالیاتی و حسابداری‌ با تجربه و خرد خود می‌تواند آن‌ها را به سادگی پش سر بگذارد. این فرد حسابدار، معمولاً حقوق قابل توجهی نسبت به کسی که فقط برای یک شرکت محلی کار کرده است و مشتریان کمتری دارد را خواهد داشت.  

۴ – گواهینامه‌ها و مدارک آموزشی

مدارک و گواهینامه‌های تخصصی می‌توانند تاثیر زیادی بر حقوق یک حسابدار داشته باشند اما تاثیر هر نوع گواهینامه متفاوت است. بر اساس سایت StartHereGoPlaces.com که یک سایت آموزش حسابداری است و توسط موسسه‌ی آمریکایی CPA اداره می‌شود؛ کسانی که دارای مدرک CPA هستند می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از کسانی که این مدرک را ندارند حقوق می‌گیرند. در حسابداری عمومی و شرکتی نیز گواهینامه‌ها اهمیت فراوان دارند. برای مثال بر طبق مجله فوربز دانشجویان رشته MBA می‌توانند به اندازه ی ۵۰ درصد بیشتر حقوق دریافت کنند. متخصصین حسابداری دولتی که دارای مدرک CGAP هستند؛ درآمدشان تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت. اما هر سازمان خصوصی می‌تواند مقدار افزایش حقوق را خودش پیشنهاد دهد؛ دارا بودن گواهینامه‌های تخصصی، برای برخی شرکت‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد؛ برای مثال حسابداران شرکت‌های بورسی باید مدارک تخصصی این حرفه را داشته باشند. باید این موضوع را در نظر گرفت که حقوق پایه تنها شرط واریزی نیست و پاداش‌های کلی مانند مزایا سهیم شدن در سود و دیگر منافع می‌تواند در نگه‌داشت یک فرد در جایگاه حسابداری تقش موثری داشته باشد. در برخی موارد نیز پاداش کلی دو تا سه برابر حقوق پایه است. مشاوره مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like