محاسبه مالیات بر درآمد اجاره

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اجاره برای تشخیص مالیات + جدول مالیات اجاره

محاسبه مالیات بر درآمد اجاره : یکی از مهمترین مباحث موجود در حوزه مالیات های مستقیم بحث مالیات بر درآمد اجاره است. در این مقاله ابتدا به توضیح کوتاهی در مورد مالیات بر درآمد اجاره می پردازیم و سپس سراغ جزئیات آن می رویم. تا پایان مقاله هر آنچه باید در مورد مالیات بر درآمد اجاره بدانید را توضیح می دهیم.  

مالیات بر درآمد اجاره چیست؟

مالیات درآمد که از مباحث مهم دنیای مالیات است به چند بخش تقسیم بندی می شود که مالیات بر درآمد املاک یکی از آن ها محسوب می شود. مالیات بر درآمد اجاره نیز یکی از زیر مجموعه های مالیات بر درآمد املاک است. در واقع مالیات املاک به دسته زیر تقسیم می شود: ۱- مالیات بر درآمد اجاره املاک و مستغلات ۲- مالیات بر حمل و نقل املاک ۳- مالیات بر مستغلات خالی به طور واضح، صاحبان املاک، چه ملک آن ها تجاری باشد و چه مسکونی یا اداری ملزم هستند که مالیات بر درآمد اجاره ملک خود را پرداخت کنند.   همانطور که می دانید اجاره بخشی از درآمدهای املاک (فصل اول از باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم) است. در ادامه به جزئیاتی در مورد مالیات بر درآمد اجاره می‌پردازیم. بر اساس ماده ۵۲ ـ قانون مالیات‌هاى مستقیم: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشى از واگذارى حقوق خود نسبت به املاک واقع در ایران پس از کسر معافیت‌هاى مقرر در این قانون مشمول مالیات بر درآمد املاک مى‌باشد. تبصره: درآمد املاک شرکت‌هایی که تمام سرمایه آن‌ها به‌طور مستقیم یا با واسطه متعلق به دولت است تابع مقررات این مبحث نبوده و از طریق رسیدگى به دفاتر تشخیص خواهد شد.  

درآمد مشمول مالیات اجاره املاک

درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌شود شامل کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی است و نحوه‌ی محاسبه آن به دو روش است: از روی اجاره نامه رسمی وقتی اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد. بر اساس املاک مشابه چنانچه اجاره نامه رسمی تنظیم نشده باشد.     نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک به استناد مفاد ماده ۱۲۹ قانون مالیات‌هاى مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحیه مورخ ۷/۲/۷۱ نرخ محاسبه مالیات بر درآمد اجاره املاک بر اساس نرخ‌هاى مقرر در ماده ۱۳۱ قانون مزبور صورت خواهد گرفت. جدول مالیات بر درآمد موضوع ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌ها
  نرخ مالیات مالیات جمع شونده ریال
تا میزان ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه ۱۲% ۱۲۰.۰۰۰
تا میزان ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۱۸% ۳۹۰.۰۰۰
نسبت به مازاد ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۲۵% ۷۶۵.۰۰۰
نسبت به مازاد ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۹،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۳۵% ۲.۵۱۵.۰۰۰
نسبت به مازاد ۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد درآمد مشمول مالیات سالانه
۴۰% ۸.۹۱۵.۰۰۰
نسبت به مازاد ۹،۰۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۴۵% ۲۰.۱۶۵.۰۰۰
نسبت به مازاد ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۵۰% ۴۵.۱۶۵.۰۰۰
نسبت به مازاد ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
تا میزان ۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه
۵۲%
نسبت به مازاد ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال ۱۴۹.۱۶۵.۰۰۰
۵۴%
نسبت به مازاد ۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
  نرخ‌هاى فوق در مورد مالیات بر درآمد اشخاص حقوقى که سال مالى آن‌ها از اول سال ۱۳۷۰ به بعد خاتمه مى‌یابد، جارى بوده و در سایر موارد از ابتداى سال ۱۳۷۱ اعمال مى‌شود.  

مالیات بر درآمد اجاره

درآمد اجاره، بخشی از درآمدهای مشمول مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی است و نحوه‌ی برخورد با آن مطابق با نحوه‌ی محاسبه‌ی مالیات اشخاص است بدین صورت که پس از کسر ۲۵ درصد اجاره بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره، تتمه‌ی اجاره، برای اشخاص حقوقی مشمول ۲۵ درصد و برای اشخاص حقیقی مطابق جدول ماده‌ی ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات خواهد شد و البته چنانچه شخص حقیقی درآمدی غیر از اجاره نداشته باشد می‌تواند از معافیت سالانه حقوق نیز استفاده نماید. ارسال اظهارنامه درآمد املاک برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اجباری است. کسر مالیات اجاره و پرداخت آن بر عهده‌ی مستأجر حقوقی است. اشخاص حقیقی، مطابق تبصره ۹ ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم تعهدی نسبت به کسر مالیات اجاره و پرداخت آن به اداره امور مالیاتی ندارند و زمان پرداخت مالیات کسر شده حداکثر ۱۰ روز است.   در خصوص مالیات اجاره بایستی توجه داشت محل سکونت پدر، مادر، همسر، فرزندان یا اجداد و نیز افراد تحت تکفل مؤدی، اجاری تلقی نمی‌شود مگر اینکه به موجب اسناد و مدارک اثبات گردد که اجاره پرداخت می‌شود و نیز در صورتی که مؤدی مالک چندین واحد مسکونی باشد، یک واحد برای سکونت ایشان و یک واحد برای سکونت هریک از افراد مذکور، به انتخاب مالک، از شمول مالیات موضوع اجاره خارج می‌شود. در مورد املاکی که با اثاثیه و یا با ماشین‌آلات به اجاره واگذار می‌گردد، درآمد ناشی از اجاره‌ی اثاثیه و ماشین‌آلات نیز جزء درآمد ملک محسوب و مشمول مالیات خواهد شد. چنانچه مستأجر اقدام به ساخت مستحدثاتی به نفع موجر نماید، پنجاه درصد ارزش معاملاتی آن در سال تحویل مستحدثات، جزو درآمد مشمول مالیات اجاره برای موجر تلقی می‌گردد.
مشاوره مالیاتی
مشاوره مالیاتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like